понедельник, 16 ноября 2015 г.

Творчий доробок. Розробка відкритого уроку "WE ARE ALL PEOPLE"








 








УРОК ДЛЯ УЧНІВ

6 КЛАСУ

"WE ARE ALL PEOPLE"





Підготувала та провела

Клеймьонова Г.Ю.,
учитель англійської мови



Тема уроку. Учень та його оточення
Цілі:
     навчальна: розвиток монологічного та діалогічного мовлення; ознайом­лення з типами людського темпераменту; навчання володіння мімікою, вживаючи різні засоби драми на уроці; закріплення вивченої лексики шляхом драматизації різних ситуацій;
     виховна: створення приємної для учнів атмосфери робочого уроку; розвиток мислення та швидкості орієнтації в нестандартних ситуаціях; розвиток уміння розум іти люди ну, намагатися їй допомогти у складних для неї випадках; акцентування на вмінні бути друзями, правильно реагувати на поведінку інших.
Обладнання: роздавальні картки, плакати з ключовими виразами, картки із зображенням різних типів характеру людини.

ХІД УРОКУ
І.   Уведення в ситуацію "Ice-break game"
Т. Good morning, children. … Sit down.
Dear children! How are you? And you?
 Ps. I am fine.
   I'm not bad.
   So-so.
T. Today we have the last lesson on the topic "Family. Friends. Character." During our lesson we shall speak about person's types of character, our feelings, play some games, read and write. So, let's start.
 All of you going to school saw something, thought about something, felt something. And now let's speak about your feelings, thoughts and emotions on your way to school.
Учні, різні за типом характеру, висловлюють свої думки:
С а н г в і н і к(Хохлова). As for me, this morning was nice and good. Bright sun, fresh air, golden leaves. My way to school was full of pleasure. I looked at nice and pretty girls. I saw only smiling children, I heard wonderful songs of birds. My mood was so bright, that I wanted to sing.
Ф л е г м а т и к (Єфременко). My way to school? What do you want to know? Was anything interesting? Maybe. I don't remember. Perhaps, several girls speaking about boys; some boys, walking along the street. What else? Dogs, cats, and everything like every day. That's all, nothing special.
М е л а н х о л і к (Максютенко). Morning? Was it a real morning? It was awfully dangerous meeting with cold weather, dirty pavements, grey sky. Children? All the time they wanted to push me into the deep pools. Autumn? A lot of crows, flying and trying to make my clothes dirty. By the way, they cried like crazy. What else? Oh, and besides, I went to school! Oh, my God!
Х о л е р и к (Підгорний). My way to school? OK, I shall tell you. Now, now. Let me think. Oh, 1 left my bag! No, it is here. OK. Let's start. I woke up, had breakfast and... Oh, my God! Where is my key? How shall I open the door? Oh, it is here. Well, walking to school I saw a lot of things: my friends, my teachers, my... I don't remember, Oh, it's time logo. Togo — where? But I must run.
T No, no. You mustn't go anywhere. Please, sit down and let's continue. Now, children, look at the blackboard. You can see here 4 pictures with different types of persnon's character in them. They are:

Sanguin person — he smiles all the time;
phlegmatic person he is indifferent to everything.
melancholic person he cries all the time;
choleric person —he makes much noise and has a high speed;
And now try to tell, what types of character has each of our friends.
(Петрова): To my opinion, Zhenya is a sanguin person — she smiles all the time;
Gena is a phlegmatic person he is indifferent to everything.
Vitya is a melancholic person he cries all the time;
and  Dan is a choleric person —he makes much noise and has a high speed;
T: How do you think, children, is she right?

II.  Фонетичні вправи

T. And now let's play a little. You will come to the blackboard, one of you will show a word, word-combination or a sentence  with the help of gestures and another will try to guess its meaning.
Перша пара слова: character, mood, face, nose, angry, happy.(Хворостова и Корнієнко)
Друга пара — вирази: good manners, pretty face, strong man, bright eyes, to go shopping.(Бачурін і Чернишов)
Третя пара — речення: He is a real hero. She is a girl of my dream. We are friends forever. They met like old friends. Be polite and kind-hearted. (Підгорний і Іващенко)
Четверта пара — текст:This story is about friendship. One day two true friends went to travel. They went by ship into the open sea. Their trip was very hard and dangerous. But only real friendship helped them to survive.(Петрова і Черненко)
IIІ. Вправи з орієнтацією на головні людські почуття
Вчитель намагається сприяти розвитку почуттів учнів шляхом прак­тичного відтворення.
На дошці — плакат із надписами:
SIGHT HEARING
TASTE FEELING
T. Look at the blackboard, children. You can see here some words. They are: зір, слух, смак і дотик. Now we shall discuss them. Let's start with SIGHT. Look at your right palm carefully. Pay attention to all details such as: colour of your palm, length of your fingers, lines on your palm and it's size. And now try to describe your palms.
PI (Петрова). My hand is not large. It is rosy, not red. Every line is clear and bright. My fingers are not very long.
P2 (Середа). My hand is like a young branch. My fingers are long and my nails are clean and oval. The lines are bright.
P3 (Максютенко). I can't be a pianist. My fingers are short. But my palm is square and strong. The lines are pale, and I have a small birthmark like a spot.
P4 (Хохлова). Skin on my palm is so pale that I can see every vein. My fingers are thin and soft. I don't have long nails because of my music lessons.
P5 (Підгорний). I think a boy's hand must be strong and must have some scars. 1 cut my palm several times. As for my nails they are not long but clean, not so rosy like girls' ones. My hands can do a lot of work.
T. Thank you, children. I see that you are very attentive boys and girls. And now let's speak about hearing.
Ця вправа виконується у вигляді письма.
T. Shut your eyes and try to hear every sound inside and outside the classroom. Be ready to write them on your sheets of paper.
     breathing of people;
     moving of children;
     creaking of chairs;
     squeaking of pens;
     voices of birds;
     rustle of leaves outdoors;
     noise of papers...
T. I want you to discuss taste.
Every day we eat some food. And each kind of food has its own taste. It can be bitter, sweet or salty. You will see it.
P1 (Чернишов): What did you have on your breakfast?
P2 (Петров): I had some tea and a bun.
P1: Were they tasty?
P2: As for me, the bun was very tasty, but the tea was too sweet. I've put three teaspoons full of sugar into it.
T. Thank you, boys. Sit down. The last will be feeling.
Опрацьовуючи цей аспект, учні тренують свої відчуття, емоції. Вчитель пропонує зобразити «сліпу людину». Під час цієї гри діти намагаються зрозуміти слово «сліпий» з позицій особистого досвіду: треба п закритими очима пройти по класу, знайти предмет тощо.
T: I want two boys, Чернишов і Бачурін, to come to the blackboard. Imagine that you are blind. Shut your eyes and try to go around the classroom with your eyes shut. And now try to find two pens on my desk. Thank you. You can see now how many things we can do with the help of our hands only.
IV.  Фізична хвилинка
Це завдання називається «Mirrors». (Хохлова)
*     cleaning teeth;
*     brushing hair;
*     looking into the pocket;
*     dusting shoes;
*     swimming;
*     applying make-up;
*    dancing;
*     yawning...
V.  Гра «Як поліпшити настрій іншій людині»
Суть цієї гри полягає утому, щоб діти по-доброму ставилися до інших. Вчитель вибирає учня, який виконає роль «людини у депресії». Весь клас повинен своїми порадами покращити настрій нашому герою.
Приклади:
kind words;
a bottle of coca-cola;
a new car;
dinner in the best restaurant;
a new computer.                           '
VI.  Драматизація тексту
Учитель пропонує учням зіграти роль одного з персонажів відомої книги. Пропонується герой повісті А. Мілна — Вінні Пух. Перед драматизацією проводиться така робота:
Т, As for me, when I was a child I wanted to be an actress. Now I'll give you a chance to become an actor for this moment.
Текст
WINN1E-THE-POOH
If you want to take honey, you must be invisible. The bees must not see you. I have a balloon like a piece of sky It is nice. And bees will believe me. Well, I must be dirty like a cloud. Oops! A pool! (Плюскоче у брудній воді,}
Oh! I am a cloud. A real cloud, a real black cloud, a real small black cloud! (Летить догори звук)
Oh! I see honey! I smell honey! (Потягує носом повітря.) But I can't get it! Oh! What's the noise? (Звук бджоли) Bees! But I am a cloud! (Співає.)
I'm a cloud, cloud, cloud But not only a bear!
My God! I am afraid! I am afraid! Do something, friends, do something!
(Звук пострілу, звук шиплячої кульки)
АА... АА... (Звук падіння)
Питання (Єфременко)
How much do you like honey? Show, please.
Who are your best friends? Imitate them.
What presents did the donkey have on his birthday?
X. Завершення уроку
Учитель пропонує учням зробити аналіз усього уроку. Для цього вибирається експерт. Експертові учні ставлять різні питання.
Наприклад:
PI, Did you like our lesson?
P2. Who was the best pupil today?
РЗ. Was it interesting for you?
P4. What was the topic of our lesson?
P5. Are we good actors?
XII. Домашнє завдання
Написати полілог на тему, як Мері Поппінс, Том Сойєр та Бетмен проводять вільний час у дискотеці.
XIII. Оцінювання учнів



Комментариев нет:

Отправить комментарий